18. 5. 2022
Vodohospodáři v posledních letech důrazně upozorňují na to, že pitné vody v České republice ubývá. Pokud s ní nezačneme šetřit již dnes, může se snadno stát, že budeme jednoho dne na suchu.
Hladiny podzemních vod v České republice se dlouhodobě snižují. Vinu na tom má nejen změna klimatu, která přináší lokální povodně a extrémní sucha, ale také nešetrný způsob, jakým se v české krajině s vodou již po mnoho desetiletí hospodaří. Čas na možná protiopatření se nám povážlivě krátí.
Podle statistik nemá na naší planetě přístup k pitné vodě více než jedna miliarda lidí a klimatické změny je přivádějí do stále svízelnější situace. Tento problém se přitom může rychle rozšířit i do dalších oblastí. Extrémně suchý rok 2020 ukázal, že se s nedostatkem vody můžeme z roku na rok potýkat i ve střední Evropě. Průměrný Čech spotřebuje 93 až 112 litrů vody denně, zatímco v nejchudších zemích musejí obyvatelé vystačit s pouhými 10 litry.
Možností jak šetřit s vodou je řada. V prvním kroku bychom měli důsledně zamezit spotřebě vody, která utíká bez užitku. Zda nám nekapou kohoutky, neprotéká toaleta nebo nedochází k únikům vody z porušeného vodovodního potrubí.
V dalším kroku se zaměřme na způsob, jímž vodu používáme. Úsporné baterie a sprchové hlavice, perlátory, sprchování místo koupele, mytí nádobí v myčce nebo alespoň v napuštěném dřezu, mytí zeleniny a ovoce v misce nebo hrnci, využívání celé kapacity pračky – to vše jsou možnosti, jak můžeme v našich domácnostech dosáhnout výrazného snížení spotřeby vody a finančních úspor.
K šetrnějšímu hospodaření s vodou přispěje také využívání tzv. šedé vody, tedy odpadní vody z domácnosti, která neobsahuje splašky. Pokud si pořídíte čističku šedé vody, získáte tzv. bílou vodu, kterou můžete využívat k zalévání květin nebo splachování. Udělejte si vlastní plán a budete sami překvapeni, kolik můžete ušetřit z rodinného rozpočtu.
red
Sdílet