1. 6. 2022
Díky stromům je náš život mnohem zdravější a příjemnější. Stromy si tedy zaslouží naši pozornost a náležitou ochranu i když nestojí zrovna tam, kde bychom si to představovali a péče o ně je složitější než by se na první pohled mohlo zdát.
Zeleně ve městech není nikdy dost. Zelené rostliny „vdechují“ oxid uhličitý a „vydechují“ pro nás nezbytný kyslík. Keře a stromy čistí vzduch, tlumí šíření hluku, zkrášlují okolí a poskytují životní prostor pro celou řadu dalších živých organismů. Pro život ve městech jsou tedy zcela nezastupitelné.
S respektem k zeleni přistupuje k opravám podzemního potrubního vedení nebo realizacím přípojek k novým odběratelům Pražská teplárenská. Často se v ochranném pásmu vedení nachází nějaký vzrostlý strom, případně keř. A ten stojí za ochranu, pokud je to jen trochu technicky možné, přestože legislativa odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení pro rozvod tepelné energie povoluje. V zastavené části Prahy je totiž zeleně stále nedostatek.
Brání-li nějaký strom či keř opravě či výstavbě, pověří investor dendrology a arboristy, aby vypracovali návrh řešení na jeho záchranu. Někdy stačí jen odkrýt a ochránit kořeny šetrnými metodami, které se používají i při archeologických průzkumech. Ve složitých případech se počítá i s přemístěním celého stromu na jiné místo. To však v praxi zatím ještě nebylo nutné.
Pražská teplárenská při záchraně stromů pamatuje také na bezpečnost občanů. Vzrostlý strom musí být i po dokončení výkopových prací, zhutnění podloží a zasypání kořenů schopen odolávat tahovým zkouškám stejně jako předtím - aby nedošlo při silném větru k jeho vyvrácení a ohrožení chodců nebo majetku. V případě výstavby nových přípojek probíhá už ve fázi přípravy projektu úzká spolupráce s architekty, aby umístění zeleně v lokalitě nebránilo v budoucnu údržbě podzemního horkovodu.
red
Sdílet