Přeskočit na obsah

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu dýchá

O nás

Blog

Mapa kvality ovzduší ČR aneb jak se nám tu…

Od doby, kdy Jan Svěrák získal v roce 1989 studentského Oscara za svůj pozoruhodný pseudodokument Ropáci, se v tuzemské krajině mnohé změnilo. Tehdejší fiktivní pátrání po živočichovi, který se živí uhlím a miluje výfukové zplodiny, přitom mělo reálný základ. Oblast severních Čech totiž patřila k ekologicky nejvíce postiženým oblastem v rámci celé Evropy.

Za poslední tři desetiletí ovšem doznala naše příroda značného ozdravení a kvalita ovzduší se citelně proměnila k lepšímu. Ropákům bahenním se u nás, bohudík, už tak dobře nedaří. Vyhynuli? Kdo ví! Napovědět může mapa kvality ovzduší.

Od ropáků bahenních k homo sapiens

Znečištění ovzduší má přitom celosvětově každý rok na svědomí více než 7 milionů obětí. Zhoršená kvalita ovzduší tak představuje obdobné riziko předčasného úmrtí jako konzumace tabákových výrobků.

EU proto prostřednictvím své Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) v roce 2017 zavedla projekt indexu kvality ovzduší v Evropě, jehož součástí je též veřejně dostupná online mapa znečištění ovzduší. Podle slov šéfa EEA Hanse Bruyninckxe by projekt navíc mohl pozitivně přispět k rozvoji komunikace občanů s místními samosprávami, neboť „poskytuje konkrétní informace na lokální úrovni, které mohou občané aktivně využít při řešení problematiky znečištění s místními orgány.

Česká ekologická reprezentace

Jak si v celoevropském žebříčku založeném na průměrném množství tzv. suspendovaných částic v ovzduší za období posledních dvou let vedou zástupci českých a moravských měst? Inu, podprůměrně. Nejlepší umístění přitom paradoxně drží kdysi ryze průmyslové Kladno se 179. místem z 344 sledovaných měst.

Praha se po Vídni stala druhou nejlépe umístěnou středoevropskou metropolí, velký podíl na tom má i systém dálkového vytápění s hlavním zdrojem až v Mělníce. Téměř 240 tisíc domácností v Praze je vyhříváno dálkově. Z českých obcí ji navíc předstihlo trio: Liberec, Plzeň, České Budějovice. Brno pak najdeme ještě o 35 míst za Prahou, Ostrava s Karvinou se pohybují na prahu druhé a třetí stovky.
Pozici nejčistšího evropského města si dlouhodobě drží švédská Umeå, aktuálně následovaná portugalským Farem a Funchalem na Madeiře. Nejhůře se naopak v současnosti stále dýchá obyvatelům polského Nového Sadce (Nowy Sacz).

Praha čistí ovzduší

V roce 2022 se naše hlavní město ovšem – v jiném mezinárodním srovnání – probojovalo mezi desítku evropských metropolí, jimž se v nedávné době podařilo nejvíce snížit znečištění vzduchu. Praha skončila na devátém místě, když se jí v letech 2019 až 2021 podařilo snížit škodliviny (CO2 a NO2) o 8,48 %.

K výraznějšímu snížení škodlivých látek v ovzduší přitom – podobně jako v mnoha jiných regionech – výrazně přispěla i covidová pandemie a její lockdowny, které alespoň na přechodnou dobu omezily tradiční zdroje znečištění: zejména automobilovou dopravu a částečně i průmyslovou výrobu. Na kvalitě ovzduší v Praze se ale zvolna začíná také projevovat příklon k úspornějšímu energetickému provozu a zvýšený důraz na recyklaci.

Těžký dech smogový

Nejvíce smogových situací ovšem stále bývá každoročně vyhlášeno na Ostravsku, a to zejména v období zimních měsíců. V této průmyslově aktivní oblasti navíc zhoršuje kvalitu ovzduší i spad z polských průmyslových regionů v příhraničních oblastech.

Kde se v Česku dobře dýchá?

Sledovat aktuální kvalitu ovzduší na jednotlivých místech ČR lze v dnešní době velmi snadno – třeba na mapě. Aplikace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nabízí pravidelně aktualizovanou interaktivní mapu stavu ovzduší na našem území, z níž lze získat i podrobné informace o míře znečištění a množství jednotlivých škodlivin v ovzduší.

Zdroj: Mapa znečištění ovzduší v ČR (ČHMÚ)

red


Index kvality ovzduší v Evropě podle EEA
Interaktivní mapa znečištění ovzduší v ČR a další informace poskytované ČHMÚ

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Kde se vzal nápad vytápět byty dálkově?

Kde se vzal nápad vytápět byty dálkově?

Dálkové vytápění je náš klimatický trumf. Patříme do světové špičky.

Dálkové vytápění je náš klimatický trumf. Patříme do světové špičky.