Přeskočit na obsah

Inspirace pro Prahu: Deset nejzelenějších měst světa

O nás

Blog

Inspirace pro Prahu: Deset nejzelenějších…

Vzhledem k tomu, že se svět stále potýká s dopady změny klimatu, mnoho měst podniká kroky ke snížení své uhlíkové stopy a stává se šetrnějším k životnímu prostředí. Může se od nich Praha něco naučit?

Koncept „zelených měst“ se stává stále důležitějším, lidstvo se snaží vytvářet udržitelnější a ekologičtější městské oblasti. Praha se například může pochlubit unikátní Územní energetickou koncepcí. Její systém centrálního zásobování teplem zajišťuje dálkovou výrobu tepla v jednom nebo více zdrojích a následný rozvod vyrobeného tepla tepelnými sítěmi odběratelům do větších územních celků. Soustavy dálkového vytápění jsou podporovány v Zákoně o ochraně ovzduší jako účinné soustavy a bytové domy by se na tyto soustavy měly připojovat, pokud jsou v dosahu a nemají ekologičtější variantu vytápění.

Zelené město je takové, které upřednostňuje zdraví a pohodu svých obyvatel a také zachování přírodních zdrojů. Zde je seznam nejzelenějším měst podle webu green.earth se základní charakteristikou zeleného přístupu.

1. Kodaň

je známá svými ulicemi přizpůsobenými cyklistům a závazkem uhlíkové neutrality do roku 2025. Významný pokrok již dosáhla zvýšením využívání obnovitelných zdrojů energie a zaváděním ekologických dopravních prostředků, jako jsou kola a elektromobily.

2. Amsterdam

je dalším městem, které upřednostňuje udržitelnost a ekologickou dopravu. Proslulá síť cyklostezek a vodních cest ve městě usnadňuje obyvatelům a návštěvníkům cestování bez aut. Amsterdam se také silně zaměřuje na zachování a obnovu svých přírodních ekosystémů.

3. Frankfurt

v posledních letech významně investoval do zelených technologií a infrastruktury. Městský systém veřejné dopravy je jedním z nejekologičtějších v Evropě a také se může pochlubit řadou zelených budov, jako je například energeticky šetrné sídlo Evropské centrální banky.

4. Vancouver

známý pro své ohromující přírodní prostředí a závazek k ochraně životního prostředí, je jedním z nejzelenějších měst v Severní Americe. Město si klade za cíl stát se uhlíkově neutrální do roku 2050 a realizuje řadu iniciativ, jako je rozšíření sítě cyklostezek, aby tohoto cíle mohlo dosáhnout.

5. Portland

se silně zaměřuje na udržitelnou dopravu a zavedl řadu iniciativ na podporu využívání veřejné dopravy, cyklistiky a chůze. Portland navíc pracuje na zvýšení množství zeleně ve městě a na ochraně přírodních ekosystémů.

6. Singapur

jedno z nejzelenějších měst na světě, má velmi ambiciózní cíl stát se do roku 2030 „městem v přírodě“. Singapur investoval do posílení biologické rozmanitosti, zlepšení kvality ovzduší a vody a do boje proti změně klimatu. Tamní vláda také investovala do udržitelného bydlení, dopravy a nakládání s odpady.

7. Curych

je známý svou vysokou kvalitou života a malebným prostředím. Město si stanovilo ambiciózní cíle pro snížení emisí uhlíku a pracuje na podpoře udržitelných možností dopravy, jako jsou tramvaje, autobusy a vlaky. Curych navíc zachovává a obnovuje své místní ekosystémy.

8. Oslo

má za cíl stát se do roku 2030 městem s nulovými emisemi. Město značně investovalo do elektromobilů, přičemž více než 50 % nových vozů prodaných v Oslu je elektrických. Město navíc zavedlo řadu opatření na podporu udržitelné dopravy, včetně cyklostezek a ulic přizpůsobených pro chodce. Oslo také využívá 100% obnovitelné energie k napájení svého systému veřejné dopravy.

9. Reykjavík

je jedním z nejudržitelnějších měst na světě díky využití geotermální a hydroelektrické energie. Město získává 100 % elektřiny a tepla z těchto obnovitelných zdrojů, což z něj činí jedno z nejzelenějších měst na světě. Reykjavík také podporuje udržitelnou dopravu s mnoha cyklostezkami a centrem města bez aut. Město navíc zavedlo řadu opatření na podporu energetické účinnosti, včetně zateplení budov a používání LED osvětlení.

10. Curitiba

je lídrem v oblasti udržitelného městského plánování a veřejné dopravy. Městský autobusový systém je považován za jeden z nejlepších na světě a výrazně snížil dopravní zácpy a znečištění ovzduší. Curitiba má také řadu zelených ploch, včetně parků a zahrad, které pomáhají zlepšovat kvalitu ovzduší a zmírňovat dopady změny klimatu. Kromě toho město podporuje recyklaci a kompostování a zavedlo řadu opatření na podporu energetické účinnosti.

red

Sdílet

Mohlo by vás zajímat

Letní odstávky, aneb když se zima zeptá…

Letní odstávky, aneb když se zima zeptá…

Nebudeme už plýtvat jídlem? Novoroční předsevzetí

Nebudeme už plýtvat jídlem? Novoroční předsevzetí